זרקור: דו"ח המודיעין האמריקני: ניסיונות השפעה על בחירות האמצע (2022)

תאריך: 15/02/2024
מאת: שי יגר-גרנות
בהמשך לפרסומים בנושא ההשפעה הזרה וההתערבות הזרה שפורסמו בשנים האחרונות במסגרת המכון, וגיליון מספר 10 של כתב העת "מודיעין הלכה ומעשה" שיוקדש לנושא זה, יובאו בזרקור שלפניכם עיקרי דו"ח ה-ODNI המציג את ניתוח המודיעין האמריקני של ניסיונות ההשפעה הזרה לקראת בחירות האמצע בארה"ב בשנת 2022. בהשוואה לדו"חות קודמים, הדו"ח הנוכחי משקף התפתחות של המושגים בנושא ההשפעה וההתערבות, הוא מתייחס לגידול שמזהה ארה"ב באיום הסיני גם בתחום זה  וכן הוא מצביע על שיפור ביכולות הנוגעות לפעילות במרחב הרשתות החברתיות אצל יריבותיה של ארה"ב.  

לקריאת הזרקור


אולי יעניין אתכם לקרוא גם

תוכנית המרגלים הרוסים בכיסוי עמוק: בין עבר לעתיד

מאת: שובל בן יאיר
רבים בעולם מכירים את הסדרה "האמריקאים," אבל לא בהכרח את תוכנית היומינט עליה הסדרה מבוססת. מדובר על תוכנית הבלתי-חסויים (illegals), תוכנית מיוחדת שפועלת ברחבי העולם תחת גופי המודיעין הרוסים ומכשירה אנשי מודיעין לפעול במדינות זרות תחת זהות בדויה. בדומה לפעילויות יומינט רבות, העידן הדיגיטלי מערים קשיים רבים גם על תכנית הבלתי-חסויים, לכן בעיני המערב התוכנית הזו מיושנת ומעידה על רמה טכנולוגית נמוכה של הרוסים. הדעה הרווחת במערב הייתה שהרוסים הפסיקו את התוכנית הזו, עד שבשנת 2010 הדעה הזו הוכחה כשגויה כאשר עשרה סוכנים נחשפו ונעצרו בארה"ב על-ידי ה-FBI.
הזרקור נכתב בהשראת המאמר "תכנית הבלתי-חסויים של המודיעין הרוסי: נכס מתמשך" מאת קווין רייהל, שהתבסס בין היתר על מקורות רוסיים כמו עריקים ובכירי מודיעין לשעבר. בנוסף, חלקים מהזרקור מבוססים גם על מחקרים שעוסקים בתרבות אסטרטגית רוסית.
קרא עוד