השינויים ב-CIA לאורך השנים האחרונות

תאריך: 17/11/2021

בדומה לגופי מודיעין אחרים ברחבי העולם, גם סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב (ה-CIA) מתקפת את התפיסה שלה ואת המבנה הארגוני שלה אל מול האיומים המשתנים לביטחון הלאומי והשינויים בסביבת העבודה המודיעינית. כך למשל, במהלך שנת 2015, נעשה שינוי ארגוני רחב שתואר במאמר שיצא במסגרת המכון – "על השינוי ב-CIA: שילוביות משימתית כרעיון ארגוני מסדר". ההיגיון שעמד מאחורי תהליך זה היה לאפשר להביא לידי ביטוי את היכולות המודיעיניות אל מול האתגרים הקיימים תוך מיצוי עיקרון השילוביות.
ראשי ה-CIA שנכנסו לתפקיד לאחר כהונתו של ג'ון ברנן (2013-2017), נדרשו לבצע חשיבה מחודשת על הדרך שבה הם רוצים להמשיך וליישם את השיטות שהוטמעו בעבר. שימוש שגוי בשיטות העבר, שבזמנו היו חדשניות, עלול היה להביא את הארגון למסלול של אינרציה. 
דוגמה חיובית לתהליך חשיבה שכזה ותוצאותיו עלתה מהפרסומים על השינויים שביצע ראש ה-CIA הנוכחי, וילאם ברנס, בשנת 2021, המהווים את תהליך השינוי המשמעותי ביותר בארגון מאז 2015 והם באים בעקבות בחינה אסטרטגית שברנס ביצע באביב האחרון ולאחר שבעה חודשים בתפקיד. בין השינויים ניתן לראות למשל הקמה של מרכזי משימה חדשים, השקת תוכנית עמיתים טכנולוגית בארגון ועוד. בזרקור זה, אנסה לבחון כיצד שינויים אלו אמורים לשלב בהצלחה בין הישן לחדש, וכך לאפשר להתמודד עם המציאות המשתנה ועם האתגרים המרכזיים שקהילת המודיעין (ובתוכה ה-CIA) מסמנת לעצמה בשנים האחרונות. 


לזרקור המלא


אולי יעניין אתכם לקרוא גם

זרקור/ שמירת היתרון הטכנולוגי – חשיבה מחדש והמצאה מחדש של המודיעין באמצעות חדשנות

התקופה בה אנחנו חיים כיום הינה תקופה של שינויים טכנולוגיים מתמידים המתקדמים בקצב מהיר. שינויים אלו מציבים אתגרים לקהילות המודיעין ברחבי העולם, אך גם הזדמנויות, ועל קהילות המודיעין להתאים את עצמן לטכנולוגיה ולעולם החדש. בינואר השנה הוציאו ה- Technology and Intelligence Task Force ב-CSIS, המרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים, דו"ח תחת השם "Maintaining the Intelligence Edge - Reimagining and Reinventing Intelligence through Innovation"  . הזרקור מתמצת ומביא את עיקרי הדו"ח, המתייחס לאיומים האסטרטגיים ולאתגרים שהתקופה מציבה בפני המודיעין, מציף את ההזדמנויות ליישום טכנולוגיות חדשות בתחום האיסוף, העיבוד והמחקר, ההפצה ובתחום האוסינט, וכן מתאר את הגורמים המאפשרים הנחוצים להטמעת היישומים בתחומים השונים. בנוסף, הדו"ח מעלה מתודולוגיות ושיטות עבודה שונות הנהוגות בקהילת המודיעין ואשר יש לבחון אותן במבט מחודש, כגון מעגל המודיעין ומתודולוגיות איסוף.


קרא עוד