השינויים ב-CIA לאורך השנים האחרונות

תאריך: 17/11/2021

בדומה לגופי מודיעין אחרים ברחבי העולם, גם סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב (ה-CIA) מתקפת את התפיסה שלה ואת המבנה הארגוני שלה אל מול האיומים המשתנים לביטחון הלאומי והשינויים בסביבת העבודה המודיעינית. כך למשל, במהלך שנת 2015, נעשה שינוי ארגוני רחב שתואר במאמר שיצא במסגרת המכון – "על השינוי ב-CIA: שילוביות משימתית כרעיון ארגוני מסדר". ההיגיון שעמד מאחורי תהליך זה היה לאפשר להביא לידי ביטוי את היכולות המודיעיניות אל מול האתגרים הקיימים תוך מיצוי עיקרון השילוביות.
ראשי ה-CIA שנכנסו לתפקיד לאחר כהונתו של ג'ון ברנן (2013-2017), נדרשו לבצע חשיבה מחודשת על הדרך שבה הם רוצים להמשיך וליישם את השיטות שהוטמעו בעבר. שימוש שגוי בשיטות העבר, שבזמנו היו חדשניות, עלול היה להביא את הארגון למסלול של אינרציה. 
דוגמה חיובית לתהליך חשיבה שכזה ותוצאותיו עלתה מהפרסומים על השינויים שביצע ראש ה-CIA הנוכחי, וילאם ברנס, בשנת 2021, המהווים את תהליך השינוי המשמעותי ביותר בארגון מאז 2015 והם באים בעקבות בחינה אסטרטגית שברנס ביצע באביב האחרון ולאחר שבעה חודשים בתפקיד. בין השינויים ניתן לראות למשל הקמה של מרכזי משימה חדשים, השקת תוכנית עמיתים טכנולוגית בארגון ועוד. בזרקור זה, אנסה לבחון כיצד שינויים אלו אמורים לשלב בהצלחה בין הישן לחדש, וכך לאפשר להתמודד עם המציאות המשתנה ועם האתגרים המרכזיים שקהילת המודיעין (ובתוכה ה-CIA) מסמנת לעצמה בשנים האחרונות. 


לזרקור המלא


אולי יעניין אתכם לקרוא גם

תוכנית המרגלים הרוסים בכיסוי עמוק: בין עבר לעתיד

מאת: שובל בן יאיר
רבים בעולם מכירים את הסדרה "האמריקאים," אבל לא בהכרח את תוכנית היומינט עליה הסדרה מבוססת. מדובר על תוכנית הבלתי-חסויים (illegals), תוכנית מיוחדת שפועלת ברחבי העולם תחת גופי המודיעין הרוסים ומכשירה אנשי מודיעין לפעול במדינות זרות תחת זהות בדויה. בדומה לפעילויות יומינט רבות, העידן הדיגיטלי מערים קשיים רבים גם על תכנית הבלתי-חסויים, לכן בעיני המערב התוכנית הזו מיושנת ומעידה על רמה טכנולוגית נמוכה של הרוסים. הדעה הרווחת במערב הייתה שהרוסים הפסיקו את התוכנית הזו, עד שבשנת 2010 הדעה הזו הוכחה כשגויה כאשר עשרה סוכנים נחשפו ונעצרו בארה"ב על-ידי ה-FBI.
הזרקור נכתב בהשראת המאמר "תכנית הבלתי-חסויים של המודיעין הרוסי: נכס מתמשך" מאת קווין רייהל, שהתבסס בין היתר על מקורות רוסיים כמו עריקים ובכירי מודיעין לשעבר. בנוסף, חלקים מהזרקור מבוססים גם על מחקרים שעוסקים בתרבות אסטרטגית רוסית.
קרא עוד