כיצד ראוי להגדיר את הפעילות הגוברת בסייבר: רכיב בתחרות המודיעינית? תחרות אסטרטגית?

תאריך: 08/08/2023
מאת: שי יגר-גרנות
לקריאת הסקירה המלאה 
מטרת הסקירה שלפניכם היא להציג את שתי התזות המתחרות ביחס לשאלה האם יש לתפוס את הסייבר כחלק מהתחרות המודיעינית או כתחרות אסטרטגית?

הסקירה מבוססת על שני פרקים הלקוחים מספר שיצא לאחרונה בכותרת "Deter, Disrupt, Or Deceive: Assessing Cyber Conflict As an Intelligence Contest". מהלך הסקירה כולל הצגה של מאפייני התחרות המודיעינית, לפי Joshua Rovner (מחבר פרק מספר 1), הצגת כל אחת משתי התיזות ביחס לשאלת המחקר כפי שמתארים אותן Fischerkeller ו- Harknett בפרק החמישי ולבסוף דיון קצר כולל סיכום ומסקנות. 

אולי יעניין אתכם לקרוא גם

תוכנית המרגלים הרוסים בכיסוי עמוק: בין עבר לעתיד

מאת: שובל בן יאיר
רבים בעולם מכירים את הסדרה "האמריקאים," אבל לא בהכרח את תוכנית היומינט עליה הסדרה מבוססת. מדובר על תוכנית הבלתי-חסויים (illegals), תוכנית מיוחדת שפועלת ברחבי העולם תחת גופי המודיעין הרוסים ומכשירה אנשי מודיעין לפעול במדינות זרות תחת זהות בדויה. בדומה לפעילויות יומינט רבות, העידן הדיגיטלי מערים קשיים רבים גם על תכנית הבלתי-חסויים, לכן בעיני המערב התוכנית הזו מיושנת ומעידה על רמה טכנולוגית נמוכה של הרוסים. הדעה הרווחת במערב הייתה שהרוסים הפסיקו את התוכנית הזו, עד שבשנת 2010 הדעה הזו הוכחה כשגויה כאשר עשרה סוכנים נחשפו ונעצרו בארה"ב על-ידי ה-FBI.
הזרקור נכתב בהשראת המאמר "תכנית הבלתי-חסויים של המודיעין הרוסי: נכס מתמשך" מאת קווין רייהל, שהתבסס בין היתר על מקורות רוסיים כמו עריקים ובכירי מודיעין לשעבר. בנוסף, חלקים מהזרקור מבוססים גם על מחקרים שעוסקים בתרבות אסטרטגית רוסית.
קרא עוד