יחידות משותפות של ארגוני מודיעין - תובנות מסכמות / אלון ששון ודודי סימנטוב

בשנים האחרונות הוקמו בקהילת המודיעין מספר יחידות משותפות. במסגרת המאמר ריכזנו תובנות מסכמות מבחינה של שלוש יחידות משותפות כאלו: יחידת "מעוף רחב, של אמ"ן וחיל האוויר, יחידה משותפת לסיכול איומי סייבר של השב"כ וחטיבת ההגנה של צה"ל ויחידת "סטארטרק" של צה"ל, קהילת המודיעין וחברות אזרחיות המתמקדת בנושא ראייה ממוחשבת.
שלוש היחידות שנבחנו שונות זו מזו ברקע ובמוטיבציה להקמתן. כתוצאה מכך, ישנם גם הבדלים משמעותיים באופחי ובמאפייני הפעילות, בהתאם לאתגר שמולו הן הוקמו: "מעוף רחב" נבנתה מראש כיחידת הפעלת כח מבצעית, היחידה המשותפת בתחום הסייבר עוצבה כיחידה הכוונתית-סיכולית עם משימות בניין כח ו"סטארטרק" היא יחידת בניין כח עם מאפיינים מחקריים-פרויקטליים
לצד זאת, ניתן לזהות מאפיינים משותפים לא מעטים בין היחידות, כפי שהוגדרו גם על ידי מפקדיהן במסגרת עקרונות הפעולה שלהן: על מנת לאפשר את הצלחתן של היחידות הושם דגש רב על אמון ושקיפות, קיומו של מרחב עבודה פיזי משותף והתייחסות למרכיבים של תרבות ארגונית ושפה משותפת.
המאמר מהווה, הלכה למעשה, רשימת תיוג של נושאים לבחינה ולהתייחסות עבור כל מי שעתיד לצאת למסע של הקמת יחידה משותפת בארגוני המודיעין, כמו גם במקומות אחרים.

למאמר המלא

אולי יעניין אתכם לקרוא גם