מודקאסט עונה 3 פרק 5 - פיקוד ולמידה בזמן אמת

תאריך: 24/01/2024
"אין תחליף למישהו שרואה מה האנשים שלו חווים ושואל: אתה יודע מה אתה עושה? אתה יודע מה הקצה של מה שאתה עושה? אתה מבין מה חסר לך? השיח הזה הוא קריטי וזה נדרש מהמפקד."

פיקוד ומנהיגות הם עולם שלם שנדרש להעמיק וללמוד אותו כל הזמן, אבל מלחמה מייצרת אתגרים ודילמות מסוג שונה לחלוטין, כאלו שלא בהכרח נלמדו בשגרה. תפקידו של הקמ"ן מפקד הוא לזהות את האתגרים הייחודיים האלו, להתייחס אליהם באופן ספציפי ולבצע את ההתאמות בזמן אמת, כדי לא רק לספק תמונת מצב אלא לסייע בפועל בקבלת ההחלטות.

עונה מיוחדת של מודקאסט, בשיתוף קהילת "לומדים מנהיגות בחיל", המוקדשת לנושא מודיעין ומנהיגות במלחמת "חרבות ברזל". שוחחנו עם סרן י' מאמ"ן, המנהל של קהילת הלמידה, על אתגרי הפיקוד והלמידה שהוא חווה בפועל בתקופת המלחמה, וכיצד הם ישפיעו על בניית המפקדים בעתיד.

מנחה: אלון ששון.


אולי יעניין אתכם לקרוא גם

מודקאסט - פרק מיוחד - מודיעין וחדשנות

מאת: אלון ששון
 "לאמץ שיטות עבודה חדשות זה לא מספיק. צריך לדעת להמציא שיטות עבודה חדשות ומי שיכול להמציא אותן זה רק האנשים עצמם" חדשנות מעשית משמעותה לחשוב ולפעול אחרת כדי להשיג את המטרות שלנו. בעולם המודיעין, ובייחוד בעולם המבצעים, ישנן מטרות ברורות, ממוקדות ולעתים קצרות מועד.בימים אלו יוצא לאור גליון 9 של כתב העת "מודיעין הלכה למעשה", שמוקדש לנושא הקשר בין חדשנות למודיעין ממגוון זויות.אנחנו מנצלים את ההזדמנות כדי לשוחח עם ג., מי שהיה עד לפני שנה מנהל בכיר במשרד ראש הממשלה. דיברנו עם ג. על הדרך להפיכת חדשנות לעקרון ניהולי פרקטי, על דוגמאות לשינויים בתהליכי איסוף, עיבוד והפקה של שמע וטקסט ועל ההבדל בין הסתמכות על טכנולוגיה בלבד לבין שילוב שלה עם המרכיב האנושי.ממליצים לקרוא גם את ⁠המאמר של ג.⁠ באותו גיליון וגם את ⁠המאמר של מובילי החדשנות ביחידה הטכנולוגית של אמ"ן⁠ בנושא מיצוי משאבים שנמצאים "על הרצפה".מנחה: אלון ששון
קרא עוד