מודקאסט עונה 3 פרק 5 - פיקוד ולמידה בזמן אמת

תאריך: 24/01/2024
"אין תחליף למישהו שרואה מה האנשים שלו חווים ושואל: אתה יודע מה אתה עושה? אתה יודע מה הקצה של מה שאתה עושה? אתה מבין מה חסר לך? השיח הזה הוא קריטי וזה נדרש מהמפקד."

פיקוד ומנהיגות הם עולם שלם שנדרש להעמיק וללמוד אותו כל הזמן, אבל מלחמה מייצרת אתגרים ודילמות מסוג שונה לחלוטין, כאלו שלא בהכרח נלמדו בשגרה. תפקידו של הקמ"ן מפקד הוא לזהות את האתגרים הייחודיים האלו, להתייחס אליהם באופן ספציפי ולבצע את ההתאמות בזמן אמת, כדי לא רק לספק תמונת מצב אלא לסייע בפועל בקבלת ההחלטות.

עונה מיוחדת של מודקאסט, בשיתוף קהילת "לומדים מנהיגות בחיל", המוקדשת לנושא מודיעין ומנהיגות במלחמת "חרבות ברזל". שוחחנו עם סרן י' מאמ"ן, המנהל של קהילת הלמידה, על אתגרי הפיקוד והלמידה שהוא חווה בפועל בתקופת המלחמה, וכיצד הם ישפיעו על בניית המפקדים בעתיד.

מנחה: אלון ששון.


אולי יעניין אתכם לקרוא גם

‏‏‏‏מודקאסט - עונה 3 פרק 6 - חוסן ופיקוד במשבר

"כל מפקד עם שכל ישר, אם הוא מניח שכולם חוו את המשבר הזה וזועזעו ממנו אבל התגובה שלהם שונה, מבין שצריך לטפל בכולם, גם בעצמך" חוסן אינו דבר שבונים אחרי אירוע משברי, אלא לפניו. כל אחד מאנשי הארגון יושפע מהמשבר - בקצה האחד יהיו מי שיתכחשו לו, בקצה השני יהיו מי שיחשבו שאי אפשר להמשיך יותר, אבל הרוב יהיו על פני כל המנעד שבין הקצוות, כולל המפקדים עצמם. למשבר כזה יש שני פנים: ברמה הארגונית אתה עלול לפקפק ביכולת לבצע את המשימות ולהסתמך על התפיסות הקיימות, וברמה האישית אתה עלול לאבד אמון באנשים סביבך.עונה מיוחדת של מודקאסט, בשיתוף קהילת "לומדים מנהיגות בחיל", המוקדשת לנושא מודיעין ומנהיגות במלחמת "חרבות ברזל". שוחחנו עם ד., שמילא מספר תפקידי ראש אגף במוסד, על התובנות שלנו מההתארגנות המודיעינית והאזרחית לאחר אירועי ה- 7 באוקטובר ועל האופן בו נדרש לטפל באנשים שחוו את המשבר הקשה ביותר בו הוא נתקל אי פעם.מנחים: אלון ששון וסרן י., מנהל קהילת "לומדים מנהיגות בחיל"
קרא עוד