מודקאסט - פרק מיוחד - מודיעין וחדשנות

תאריך: 23/05/2024
 "לאמץ שיטות עבודה חדשות זה לא מספיק. צריך לדעת להמציא שיטות עבודה חדשות ומי שיכול להמציא אותן זה רק האנשים עצמם" 
חדשנות מעשית משמעותה לחשוב ולפעול אחרת כדי להשיג את המטרות שלנו. בעולם המודיעין, ובייחוד בעולם המבצעים, ישנן מטרות ברורות, ממוקדות ולעתים קצרות מועד.בימים אלו יוצא לאור גיליון 9 של כתב העת "מודיעין הלכה למעשה", שמוקדש לנושא הקשר בין חדשנות למודיעין ממגוון זויות.

אנחנו מנצלים את ההזדמנות כדי לשוחח עם ג., מי שהיה עד לפני שנה מנהל בכיר במשרד ראש הממשלה. דיברנו עם ג. על הדרך להפיכת חדשנות לעקרון ניהולי פרקטי, על דוגמאות לשינויים בתהליכי איסוף, עיבוד והפקה של שמע וטקסט ועל ההבדל בין הסתמכות על טכנולוגיה בלבד לבין שילוב שלה עם המרכיב האנושי.

ממליצים לקרוא גם את ⁠המאמר של ג.⁠ באותו גיליון וגם את ⁠המאמר של מובילי החדשנות ביחידה הטכנולוגית של אמ"ן⁠ בנושא מיצוי משאבים שנמצאים "על הרצפה".

מנחה: אלון ששון


אולי יעניין אתכם לקרוא גם

‏‏‏‏מודקאסט - עונה 3 פרק 6 - חוסן ופיקוד במשבר

מאת: אלון ששון
"כל מפקד עם שכל ישר, אם הוא מניח שכולם חוו את המשבר הזה וזועזעו ממנו אבל התגובה שלהם שונה, מבין שצריך לטפל בכולם, גם בעצמך" חוסן אינו דבר שבונים אחרי אירוע משברי, אלא לפניו. כל אחד מאנשי הארגון יושפע מהמשבר - בקצה האחד יהיו מי שיתכחשו לו, בקצה השני יהיו מי שיחשבו שאי אפשר להמשיך יותר, אבל הרוב יהיו על פני כל המנעד שבין הקצוות, כולל המפקדים עצמם. למשבר כזה יש שני פנים: ברמה הארגונית אתה עלול לפקפק ביכולת לבצע את המשימות ולהסתמך על התפיסות הקיימות, וברמה האישית אתה עלול לאבד אמון באנשים סביבך.עונה מיוחדת של מודקאסט, בשיתוף קהילת "לומדים מנהיגות בחיל", המוקדשת לנושא מודיעין ומנהיגות במלחמת "חרבות ברזל". שוחחנו עם ד., שמילא מספר תפקידי ראש אגף במוסד, על התובנות שלנו מההתארגנות המודיעינית והאזרחית לאחר אירועי ה- 7 באוקטובר ועל האופן בו נדרש לטפל באנשים שחוו את המשבר הקשה ביותר בו הוא נתקל אי פעם.מנחים: אלון ששון וסרן י., מנהל קהילת "לומדים מנהיגות בחיל"
קרא עוד

מודקאסט – עונה 3 פרק 8 - מודיעין בשירות המערכה התודעתית

מאת: אלון ששון
"מהו אויב במערכה התודעתית? ידענו להכיר אויב פח"עי – ארגון טרור, חוליה, משגר, מתארי טרור כאלו או אחרים. פתאום האויב נהיה נרטיב. וכשהאויב הוא נרטיב יש לו ביטויים פיזיים – משפיענים שמקדמים אותו או ארגונים שמתחזקים אותו... כולנו עוברים הסבה" לצד זירות הלחימה, המדיניות, השיקום האזרחי ועוד, התעצמה מאד מאז ה- 7 באוקטובר המערכה על התודעה בעולם לטובת מדינת ישראל. תמונת האויב בזירה זו אינה מורכבת מחוליות ומשגרי רקטות אלא מנרטיבים וטרנדים, שנתמכים ומקודמים על ידי התארגנויות ומשפיענים. מרכז המודיעין האזרחי לטובת המערכה התודעתית הוקם כיוזמה עצמאית כדי לאפשר למשרדי ממשלה ולגופים אזרחיים שאינם מורגלים בשפע מודיעיני להבין טוב יותר את תמונת המצב, לזהות בה שינויים ולכוון את מאמצי הנגד שלהם.עונה מיוחדת של מודקאסט, בשיתוף קהילת "לומדים מנהיגות בחיל", המוקדשת לנושא מודיעין ומנהיגות במלחמת "חרבות ברזל". בפרק זה שוחחנו עם עומרי רולס, המייסד של מרכז המודיעין האזרחי שהוקם עם תחילת המלחמה לטובת המערכה התודעתית. שמענו ממנו על השריר הקמ"ני שהתעורר בו מחדש עם הקמת המרכז, על המורכבות ביצירה של "שירות" מודיעיני חדש שנועד לסייע במי שאינו רגיל כלל לצרוך מודיעין ועל מרכיבים טכנולוגיים ואנושיים מהסביבה האזרחית שניתן לשלב גם בפעילות של גופי הבטחון והמודיעין.מנחים: אלון ששון וסרן י'
קרא עוד