מודקאסט – עונה 3 פרק 3 - מודיעין וחינוך אחרי משבר

תאריך: 03/01/2024
"אחד הדברים שאמרתי לחניכים שהפכו להיות מדריכים: אתם קודם כל מפקדים, וכמפקדים תהיו פתוחים לחיילים, שישאלו אתכם שאלות"

מהם הדגשים שסופג חייל שמתגייס לאמ"ן רגע אחרי הכשלון המודיעיני של מלחמת יום הכיפורים? איך הם משפיעים על תפיסת הפיקוד שלו? כיצד הוא מתרגם את הדגשים הללו להכשרת הדור הבא של אנשי ומפקדי המודיעין ומה מתוכם רלוונטי גם לדור החדש של הקמ"נים שיצמח כאן אחרי המלחמה הנוכחית?

עונה מיוחדת של מודקאסט, בשיתוף קהילת "לומדים מנהיגות בחיל", המוקדשת לנושא מודיעין ומנהיגות במלחמת "חרבות ברזל". שוחחנו עם דורון סקל, שהתגייס לאמ"ן שלושה שבועות לאחר מלחמת יום הכיפורים, שירת כרז"ר ב- 8200 וכמפקד ענף מקצועות בבה"ד 15 ולאחר מכן בחר בקריירה בתחום החינוך. דורון מצייר קו משותף בין לקחים שנלמדים במשבר לבין האופן שבו אנו נדרשים לחנך ולהכשיר אנשי מודיעין גם בשגרה.

מנחה: אלון ששון.אולי יעניין אתכם לקרוא גם

מודקאסט עונה 3 פרק 7 - חמ"לים אזרחיים בשירות המודיעין

מאת: אלון ששון
"כל האנשים האלו נתנו המון שעות, קשב, את כל יכולותיהם ואת משאבי החמלה ובריאות הנפש שלהם, וזו היתה התגייסות מתוך ציונות" מיד לאחר אירועי ה- 7 באוקטובר הוקמו בזה אחר זה חמ"לים אזרחיים שמילאו באותה שעת חירום משימות שממולאות בשגרה על ידי ארגוני המודיעין. חלק מהחמ"לים המאולתרים הוקמו על בסיס יוצאי יחידות מודיעין, אחרים על ידי אזרחים שמעולם לא הכירו מושגים כמו צ"יח או אוסינט – הם פשוט הגיעו כדי לתרום כל מה שיכלו במשימות האיסוף והבנת תמונת המצב הכאוטית, וחלקם עושים זאת עד היום.עונה מיוחדת של מודקאסט, בשיתוף קהילת "לומדים מנהיגות בחיל", המוקדשת לנושא מודיעין ומנהיגות במלחמת "חרבות ברזל". שוחחנו עם ענבל קארו, שמהלך שירות ממושך באמ"ן הובילה צוותי מודיעין שונים, על מאפייני ההתארגנויות האזרחיות השונות שפעלו מאז תחילת האירועים, ועל השאלה מה ניתן ללמוד מפעילותן גם לימי שגרה.מנחה: אלון ששון
קרא עוד

‏‏‏‏מודקאסט - עונה 3 פרק 6 - חוסן ופיקוד במשבר

מאת: אלון ששון
"כל מפקד עם שכל ישר, אם הוא מניח שכולם חוו את המשבר הזה וזועזעו ממנו אבל התגובה שלהם שונה, מבין שצריך לטפל בכולם, גם בעצמך" חוסן אינו דבר שבונים אחרי אירוע משברי, אלא לפניו. כל אחד מאנשי הארגון יושפע מהמשבר - בקצה האחד יהיו מי שיתכחשו לו, בקצה השני יהיו מי שיחשבו שאי אפשר להמשיך יותר, אבל הרוב יהיו על פני כל המנעד שבין הקצוות, כולל המפקדים עצמם. למשבר כזה יש שני פנים: ברמה הארגונית אתה עלול לפקפק ביכולת לבצע את המשימות ולהסתמך על התפיסות הקיימות, וברמה האישית אתה עלול לאבד אמון באנשים סביבך.עונה מיוחדת של מודקאסט, בשיתוף קהילת "לומדים מנהיגות בחיל", המוקדשת לנושא מודיעין ומנהיגות במלחמת "חרבות ברזל". שוחחנו עם ד., שמילא מספר תפקידי ראש אגף במוסד, על התובנות שלנו מההתארגנות המודיעינית והאזרחית לאחר אירועי ה- 7 באוקטובר ועל האופן בו נדרש לטפל באנשים שחוו את המשבר הקשה ביותר בו הוא נתקל אי פעם.מנחים: אלון ששון וסרן י., מנהל קהילת "לומדים מנהיגות בחיל"
קרא עוד