"על המדף" - מהפכת הביג דאטה - אהוד ערן

על המדף, תוצר ביקורת ספרים של המכון, ד"ר אהוד ערן מספק הצצה וביקורת על הספר Big Data: A Revolution That Will Transform How We Live, Work and Think. זהו ספר קלאסי על תופעת הביג דאטה ומשמעויותיה הכולל סקירה מקיפה המעניקה בסיס טוב להבנת התחום למי שאינם מומחים. הספר מספק דוגמאות ומבהיר בצורה נגישה את הטענות המרכזיות. כמו כן, ערן מספק מספר כיוונים אפשריים בעקבות התובנות העולות מהספר.
קרא עוד

"על המדף" - Facts and Fears – Hard Truths from a Life in Intelligence – יוסי קופרוסר

בסקירה זו, תא"ל (מיל') יוסי קופרוסר, ראש המכון לחקר המתודולוגיה של המודיעין, בוחן מה ניתן ללמוד מספרו של ראש המודיעין האמריקני, ג'יימס קלפר, על תפיסותיו בנושא המתודולוגיה של המודיעין. הספר כולל למעלה מ-300 עמודים המספרים את סיפור חייו ופועלו של קלפר ומספקים סקירה מרתקת של הדילמות המתודולוגיות עמן התמודד המודיעין האמריקני לאורך השנים. הפרקים האחרונים של הספר עוסקים בפרשת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016. את הספר ניתן להשאיל בספריית המל"מ.
קרא עוד

"על המדף" - Intelligence and Information Policy for National Security- Key terms and concepts

הספר שנכתב על ידי Jan Goldman ו-Susan Maret משמש כסוג של מילון העוסק בסוגיות הנוגעות למידע בתחום מדיניות ביטחון-לאומי. ההגדרות למושגים הן הצלבה ממספר מקורות מידע, לרבות פרסומים ממשלתיים לא מסווגים, מאמרים, שימועים בקונגרס, תקצירים משפטיים ועוד. את הספר ניתן להשאיל בספריית המל"מ.
קרא עוד

המודיעין כמוסד ממלכתי / יהושפט הרכבי

הספר מודיעין כמוסד ממלכתי נכתב לקראת סוף שנות החמישים כסדרת הרצאות של ראש אמ"ן דאז האלוף יהושפט הרכבי (פטי) בקורס הגבוה למודיעין - הקורס הבכיר בקהילת המודיעין הישראלית. הרכבי ציין, כי זהו הניסיון הראשון לתאר את מכלול נושאי המודיעין, והביע תקווה כי במשך הזמן הוא יהפוך לספר לימוד למקצועות המודיעין. במשך כמעט 50 שנים נותרה טיוטת הספר - ובה תיקונים בכתב ידו של הרכבי - בביתו של בנו דן ולא הופצה לציבור הרחב. את הספר יזם והביא לדפוס דודי סימן טוב.
קרא עוד

המחקר המודיעיני - בירור המציאות בעידן של תמורות ושינויים / איתי ברון

ספרו של תא"ל (מיל') איתי ברון עוסק ב"מחקר המודיעיני" - התהליך שבמסגרתו נוצר הידע על האויב והסביבה הנדרש לצורך קבלת החלטות בתחום עיצוב המדיניות, תכנון המבצעים ובניין הכוח הצבאי. בין היתר, הספר מתייחס למהות המחקר המודיעיני, למתודולוגיה המחקרית, לתפקידו של המחקר המודיעיני בלחימה ולהשפעותיה של מהפכת המידע על העיסוק המחקרי.
קרא עוד