שובל בן יאירחוקרת

שובל בן יאיר היא חוקרת במכון לחקר המתודולוגיה של המודיעין במרכז למורשת המודיעין, ועוזרת מחקר בפורום לאסטרטגיית על לישראל. לפני כן שובל הייתה עוזרת מחקר במכון, שירתה ביחידת 8200 במשך כ-5 שנים בתפקידי מחקר, פיקוד והדרכה, וניהלה את פודקאסט "הטרוריסט", הפודקאסט של המכון למדיניות נגד טרור (ICT). שובל היא בוגרת תואר ראשון בממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה, במסלול למצטיינים באסטרטגיה וקבלת החלטות, באוניברסיטת רייכמן.

פרסומים אחרונים

תוכנית המרגלים הרוסים בכיסוי עמוק: בין עבר לעתיד

מאת: שובל בן יאיר
רבים בעולם מכירים את הסדרה "האמריקאים," אבל לא בהכרח את תוכנית היומינט עליה הסדרה מבוססת. מדובר על תוכנית הבלתי-חסויים (illegals), תוכנית מיוחדת שפועלת ברחבי העולם תחת גופי המודיעין הרוסים ומכשירה אנשי מודיעין לפעול במדינות זרות תחת זהות בדויה. בדומה לפעילויות יומינט רבות, העידן הדיגיטלי מערים קשיים רבים גם על תכנית הבלתי-חסויים, לכן בעיני המערב התוכנית הזו מיושנת ומעידה על רמה טכנולוגית נמוכה של הרוסים. הדעה הרווחת במערב הייתה שהרוסים הפסיקו את התוכנית הזו, עד שבשנת 2010 הדעה הזו הוכחה כשגויה כאשר עשרה סוכנים נחשפו ונעצרו בארה"ב על-ידי ה-FBI.
הזרקור נכתב בהשראת המאמר "תכנית הבלתי-חסויים של המודיעין הרוסי: נכס מתמשך" מאת קווין רייהל, שהתבסס בין היתר על מקורות רוסיים כמו עריקים ובכירי מודיעין לשעבר. בנוסף, חלקים מהזרקור מבוססים גם על מחקרים שעוסקים בתרבות אסטרטגית רוסית.
קרא עוד